تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

آیا سیستم عامل ملی موفق خواهد بود؟

  خبرگزاری مهر از “تصویب سند سیستم عامل ملی” خبر می دهد. این خبرگزاری به نقل از حمید رضا ربیعی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف نوشته است، مراحل نهایی تصویب این سند در هیئت دولت در حال طی شدن است تا استفاده از سیستم عامل ملی یک قانون راهبردی شود.

  ربیعی هم چنان گفته است: “بومی سازی سیستم عامل لینوکس فارسی سال هاست که انجام شده، اما نهادینه کردن و جایگزین کردن آن با سیستم عامل هایی چون ویندوز، نیازمند تصویب سند ملی از سوی دولت است.”

  خبرگزاری مهر هم چنین به نقل از مشاور طرح سیستم عامل ملی می نویسد نسخه های مختلف لینوکس فارسی از نظر فنی آماده توزیع است و در برخی شرکت های بزرگ نیز جایگزین سیستم عامل ویندوز شده است، اما با تصویب این سند وظایف تمامی دستگاه ها و نهادها در کشور برای استفاده از آن به صورت اجرایی مشخص می شود.

  خبرهای پیشرفت در پروژه ی سیستم عامل ملی پیش از این بارها مطرح شده بود. حتی در سال ۱۳۸۸ اعلام شد که طرح لینوکس فارسی، به عنوان طرحی ناتمام، به شرکت فناوری اطلاعات واگذار شده و این شرکت در حال برطرف کردن ایرادها و تکمیل پروژه است.

  در بهمن ماه سال ۱۳۷۹ “طرح ملی لینوکس” یا به عبارت دیگر “طرح ملی فارسی سازی سیستم عامل لینوکس”، از سوی مرکز فناوری اطلاعات پیشرفته دانشگاه شریف ارائه شد و دو سال بعد، یعنی بهمن ۸۱، مراحل عملیاتی آن آغاز شد.

  دکتر محمدخوانساری، مدیر اجرایی طرح مذکور، در یکی از گفت وگوهای خود، طرح یادشده را بسترسازی برای طراحی “سیستم عامل ملی” در ایران دانسته بود و نه خود سیستم عامل ملی. طرح یادشده بیشتر بر روی بحث فنی سیستم عامل ملی متمرکز شده و بسترسازی برای تولید یک سیستم عامل ملی بر مبنای سیستم عامل لینوکس است.


  این مطلب تا کنون 84 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : عامل ,سیستم ,لینوکس ,فارسی ,شرکت ,اطلاعات ,سیستم عامل ,فناوری اطلاعات ,لینوکس فارسی ,بسترسازی برای ,عامل لینوکس ,مرکز فناوری اطلاعات ,
  آیا سیستم عامل ملی موفق خواهد بود؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر