خوش آمدید

جستجو

تبلیغات





آیا سیستم عامل ملی موفق خواهد بود؟

  خبرگزاری مهر از “تصویب سند سیستم عامل ملی” خبر می دهد. این خبرگزاری به نقل از حمید رضا ربیعی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف نوشته است، مراحل نهایی تصویب این سند در هیئت دولت در حال طی شدن است تا استفاده از سیستم عامل ملی یک قانون راهبردی شود.

  ربیعی هم چنان گفته است: “بومی سازی سیستم عامل لینوکس فارسی سال هاست که انجام شده، اما نهادینه کردن و جایگزین کردن آن با سیستم عامل هایی چون ویندوز، نیازمند تصویب سند ملی از سوی دولت است.”

  خبرگزاری مهر هم چنین به نقل از مشاور طرح سیستم عامل ملی می نویسد نسخه های مختلف لینوکس فارسی از نظر فنی آماده توزیع است و در برخی شرکت های بزرگ نیز جایگزین سیستم عامل ویندوز شده است، اما با تصویب این سند وظایف تمامی دستگاه ها و نهادها در کشور برای استفاده از آن به صورت اجرایی مشخص می شود.

  خبرهای پیشرفت در پروژه ی سیستم عامل ملی پیش از این بارها مطرح شده بود. حتی در سال ۱۳۸۸ اعلام شد که طرح لینوکس فارسی، به عنوان طرحی ناتمام، به شرکت فناوری اطلاعات واگذار شده و این شرکت در حال برطرف کردن ایرادها و تکمیل پروژه است.

  در بهمن ماه سال ۱۳۷۹ “طرح ملی لینوکس” یا به عبارت دیگر “طرح ملی فارسی سازی سیستم عامل لینوکس”، از سوی مرکز فناوری اطلاعات پیشرفته دانشگاه شریف ارائه شد و دو سال بعد، یعنی بهمن ۸۱، مراحل عملیاتی آن آغاز شد.

  دکتر محمدخوانساری، مدیر اجرایی طرح مذکور، در یکی از گفت وگوهای خود، طرح یادشده را بسترسازی برای طراحی “سیستم عامل ملی” در ایران دانسته بود و نه خود سیستم عامل ملی. طرح یادشده بیشتر بر روی بحث فنی سیستم عامل ملی متمرکز شده و بسترسازی برای تولید یک سیستم عامل ملی بر مبنای سیستم عامل لینوکس است.


  این مطلب تا کنون 33 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : عامل ,سیستم ,شرکت ,تصویب ,فناوری ,خبرگزاری ,سیستم عامل ,فناوری اطلاعات ,بسترسازی برای ,سازی سیستم ,پیشرفته دانشگاه ,مرکز فناوری اطلاعات ,
  آیا سیستم عامل ملی موفق خواهد بود؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر