خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

سیستم عامل ملی جایگزین ویندوز می شود

  دبیرخانه شورای عالی انفورماتیك كشور وظایف متعددی را بر عهده دارد، بررسی سیاست‌ها و خط مشی‌های اساسی به منظور هدایت‌های فعالیت‌های انفورماتیكی كشور، مطالعه مستمر به منظور پویایی نظامی پویا و سالم انفورماتیك در كشور و برنامه ریزی در جهت اشاعه و توسعه فرهنگ انفورماتیك، بررسی و تشخیص صلاحیت موسسات و شركت‌های متقاضی فعالیت در زمینه انفورماتیك، تدوین استانداردهای مورد نیاز در زمینه انفورماتیك، نظارت و هدایت انجام پروژه‌های بنیادی و كاربردی ملی، ثبت نرم‌افزارها و حمایت از حقوق مولفان نرم‌افزار و بررسی مسائل حقوقی كاربرد كامپیوتر و ... از جمله وظایف این دبیرخانه است. اطلاع یافتیم كه این دبیرخانه تهیه سیستم عامل ملی را دستور كار خود دارد. به منظور آشنایی با این سیستم و مراحل اجرایی آن گفت‌وگویی با دكتر محمد سپهری راد مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور و دبیرشورای عالی انفورماتیك اتجام داده‌ایم كه در پی می‌آید.
  لطفا مطالبی را در خصوص سیستم عامل ملی و دلایل رویكرد نظام انفورماتیك كشور به این سیستم را ارایه فرمایید.

  در حال حاضر عمده رایانه‌هایی كه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد رایانه‌های شخصی بوده و سیستم عامل مورد استفاده در این رایانه‌ها (تقریبا بدون استثنا) سیستم عامل ویندوز است. استفاده گسترده از این سیستم مشكلاتی را به همراه دارد كه عمده‌ترین آنها عبارت است از:

  منبع این سیستم عامل در اختیار ما نیست و حفره‌های امنیتی در آن وجود دارد. از این رو، بدون آن كه كاربران بدانند، ممكن است این حفره‌های امنیتی برایشان مشكل ایجاد كند و اطلاعات آنها در معرض نفوذ خرابكاران قرار گیرد.
  در ایران قانونی كه حمایت كننده نرم‌افزارهای خارجی باشد وجود ندارد و این نرم‌افزارها به طور رایگان تكثیر می‌شوند و همه از آن استفاده می‌كنند، اگر ایران بخواهد به سازمان تجارت جهانی (WTO) بپیوندد، قطعا ادامه این روش امكان پذیر نیست و كشور مجبور خواهد شد برای استفاده از نرم‌افزارهای خارجی، بهای آن را بپردازد.
  به این دلایل و دلایل فرعی دیگر، تصمیم گرفته شد برای روزی كه با شرایطی متفاوت نسبت به امروز روبه رو خواهیم بود، یك سیستم عامل ملی تدوین شود. سیستمی كه این مشكلات را نداشته باشد یا آنها را به حداقل برساند. بر اساس تجاربی كه در دنیا وجود دارد و همچنین تجارب كشورهایی كه كم و بیش با چنین مسائلی مواجه بودند، چنین سیستم عاملی باید بر اساس سیستم عامل‌هایی كه منبع آنها باز است، ساخته شود. تهیه یك سیستم عامل ملی توسط خود ایران امكان پذیر نیست. به دلیل این كه كار بسیار فنی و پیچیده‌ای را می‌طلبد. اما سیستم عاملی وجود دارد كه منبع آن در اختیار همگان است و به صورت مداوم توسط علاقه‌مندان به این حرفه و حوزه بهبود پیدا می‌كند و ابزارها و امكانات جدیدی برای آن فراهم می‌شود.


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : سیستم ,عامل ,استفاده ,وجود ,انفورماتیك ,منبع ,سیستم عامل ,وجود دارد ,امكان پذیر ,پذیر نیست ,سیستم عاملی ,
  سیستم عامل ملی جایگزین ویندوز می شود

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر